Domů Metro Západní firmy se nemohou dostat k miliardám, které vydělaly v Rusku

Západní firmy se nemohou dostat k miliardám, které vydělaly v Rusku

Press

zapadni-firmy-se-nemohou-dostat-k-miliardam,-ktere-vydelaly-v-rusku

Hrubé tržby zahraničních firem v Rusku loni dosáhly 217 miliard USD (pět bilionů Kč), z toho 199 miliard připadlo na firmy ze zemí považovaných za znepřátelené. Od té doby mohla čísla výrazně vzrůst, i když není možné přesně posoudit o kolik, protože většina mezinárodních podniků působících v Rusku zveřejňuje své výsledky dosažené v této zemi pouze jednou ročně, upozornila KSE.

Od loňského zavedení zákazu výplaty dividend podnikům ze znepřátelených zemí, včetně USA, Británie a zemí EU, jsou v Rusku zablokovány zisky řady společností, od BP až po Citigroup.

Takové transakce sice mohou být za výjimečných okolností schváleny, povolení však zatím bylo vydáno jen málo.

Výše zisků a tržeb ukazuje na to, jak důležité jsou západní firmy pro ruskou ekonomiku, ale také na dilema, kterému čelí podnikatelé při rozhodování, jak naložit se svými aktivitami v ostrakizované zemi. Řada zahraničních firem se snažila svá aktiva v Rusku prodat.

Případnou dohodu však musí schválit ruská vláda a prodejní cena bývá často výrazně pod cenou skutečnou. V posledních dnech oznámily například firmy British American Tobacco a Volvo dohody o přesunu svých aktiv v Rusku na místního majitele.

Z firem ze znepřátelených zemí, které v Rusku stále působí, loni měla nejvyšší zisk rakouská banka Raiffeisen, a to dvě miliardy USD, upozorňuje KSE. Zisk tabákové firmy Philip Morris činil 775 milionů USD a zisk nápojové firmy PepsiCo 718 milionů USD.

Švédský výrobce nákladních aut Scania vykázal v Rusku zisk 621 milionů USD.

Podle zemí nejvíce vydělaly firmy ze Spojených států, a to 4,9 miliardy USD. Následovaly německé firmy, jejich zisk činil 2,4 miliardy USD. Firmy z Rakouska vydělaly 1,9 miliardy USD a švýcarské firmy jednu miliardu USD.

KSE zpracovává údaje z řady zdrojů, včetně ruského obchodního rejstříku, tiskových zpráv a z oznámení jednotlivých firem.

Další podobné články