Domů Metro Časté a dlouhé telefonáty mohou vést k riziku vysokého krevního tlaku

Časté a dlouhé telefonáty mohou vést k riziku vysokého krevního tlaku

Press

caste-a-dlouhe-telefonaty-mohou-vest-k-riziku-vysokeho-krevniho-tlaku

Studie brala v potaz i věk účastníků, jejich pohlaví, hmotnost, kuřáctví, ale také krevní tlak nebo rodinnou anamnézu hypertenze. Zvažovala také záněty, vysoký krevní cukr, funkci ledvin a užívání léků na snížení hladiny cholesterolu nebo glukózy v krvi.

„Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku byla největší u osob s vysokým genetickým rizikem, a to až o 33 procent,“ doplnili zástupci projektu.

V ČR se s nějakou srdeční nebo cévní nemocí léčí 2,9 milionu lidí, tedy téměř každý čtvrtý. Časté jsou ty, při nichž srdce nefunguje dostatečně. Při ischemické chorobě srdeční, kterou má asi 470.000 lidí, neproudí do srdce dost kyslíku v důsledku zúžení věnčitých tepen kolem srdce. V nich se usazují tukové látky, což může vést i k infarktu.

S ním je ročně hospitalizováno kolem 14.000 lidí, další se do nemocnic nedostanou včas. Později se u nich může projevit srdeční selhání, kdy srdce nedokáže pracovat dostatečně, aby zásobovalo krví celé tělo. Vzniknout může také třeba neléčeným vysokým krevním tlakem.

Vysoký krevní tlak má podle odhadů víc než třetina lidí starších 25 let.

Kardiovaskulární onemocnění jsou také nejčastější příčinou úmrtí, tvoří více než 40 procent.

Další podobné články