Domů Metro IKEA pozoruje větší zájem o použitý nábytek a v ČR dlouhodobě zlevní

IKEA pozoruje větší zájem o použitý nábytek a v ČR dlouhodobě zlevní

Press

Ve finančním roce, který trval od 1. září 2021 do 31. srpna 2022, IKEA v Česku meziročně zvýšila tržby o 22 procent na 11,9 miliardy korun. Za účetní období 2022/2023 Münzner očekává obdobný vývoj. Zákazníkům v regionech se chce firma přiblížit zejména prostřednictvím plánovacích studií, poslední IKEA ve středu otevřela v Olomouci. „V této expanzi budeme pokračovat i v novém finančním roce, který pro nás začíná 1. září,“ dodala.

Zahraniční řetězce nejsou pro tuzemské výrobce drtivou konkurencí, do těch největších své produkty dodávají, uvedl tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.

V Česku má IKEA čtyři obchodní domy, dva v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Do roku 2025 si společnost dala také závazek doručovat objednávky zákazníkům pouze bezemisními vozy, aktuálně jich takto rozváží třetinu, řekla Münzner.

IKEA je podle Lukeše v Česku největší nábytkářskou sítí, následuje Jysk, XXXLutz, Möbelix, Asko nábytek nebo Sconto. „Ačkoliv je většina nábytku prodávaná v těchto řetězcích z dovozu, tak ty řetězce zase nejsou nějakou drtivou konkurencí pro české nábytkáře,“ řekl.

Dáno je to podle něj i tím, že značnou část hospodářských výsledků nábytkářských domů tvoří prodeje doplňků a restaurační služby. Do těch největších v Česku ale také tuzemští výrobci nábytek dodávají, ročně se jedná o jednotky miliard korun, uvedl.

Letos Lukeš proti loňsku očekává mírný pokles výroby nábytku v Česku. V roce 2022 stoupla o 1,6 procenta na 52,83 miliardy korun. Doplnil, že stejně jako další odvětví i tuzemské nábytkáře trápí nedostatek pracovní síly. Pomohlo by podle něj například větší zapojení studentů do praxí ve firmách. „Chybí i legislativa, která by k tomu firmy pobízela, jako je například daňové zvýhodnění. Řešením jsou ale také investice do automatizace a digitalizace.

To skutečné ušetří tisíce a tisíce zaměstnanců. Mnoho českých firem jde touto cestou,“ doplnil. Český nábytek se podle něj nejčastěji vyváží do Německa, Francie, Slovenska, Nizozemí a Spojených států. Naopak do Česka jde především z Polska, Německa a Číny, uvedl.

Další podobné články